Juniorerna bjöd in till tävling
Allt överskott läggs till arbetet med juniorerna, en viktig bit för att säkra klubbens framtid.
Irish Greensome
Strax innan tävlingen skulle starta tittade många spelare oroligt mot den mörka himlen. Det skulle ju inte bli regn i dag..... men visst det kom några små skurar under spelets gång, men det som blvit vått torkade snabbt i vinden.
Tävlingen hade lockat 30 par som slog ut från sina starthål klockan 14 på lördagen. Tävlingen arrangerades av Juniorkommittén och allt överskott går till dem. Spelformen var Irish Greensome och man spelade i två klasser. A-klassen spelade slaggolf och B-klassen poängbogey.
Efter 9 hål bjöds spelarna på en rejäl fika, och på hål 16 kunde man tävla mot Viktor Brage. Det gällde att komma närmare hål på utslaget än vad Viktor gjorde.
Det såldes också lotter, "Halva Potten".
I A-klassen vann David och Glenn Skoglund, de hade 64,4 slag. Tvåa kom Åse Solman Toft och Nicolaj Toft med 66 slag och med 69 slag kom Anders Lundin och Hans Strandqvist på tredje plats.
B-klassen vanns av juniorerna Simon och Adam Toft. De hade 41 poäng och på andra plats kom Ingrid Bergenholtz och Sara G Karlsson med 39 poäng. Camilla Alklid och Mats Seth hade också 39 poäng och kom på tredje plats.
Fler artiklar
Namn | Datum |
---|---|
Till förmån för Cancerfonden | 2023-09-24 |
Viktigt från banpersonalen | 2023-09-12 |
Smålands Damtour | 2023-09-10 |
Tävling 23/9! | 2023-09-06 |
Seniorernas hemliga resa | 2023-09-05 |
Kommentarer